Şan Dersleri

Şan Dersleri

Bahçeşehir Özel Şan Dersi

Opera, rock, heavy metal, jazz, pop...

Yukarıda yazılı olan müzik tarzlarının birbirleriyle bağlantıları çok az olsada veya hiç olmasa da hepsinin tek ve en önemli ortak tarafı parçaların aynı teknikle söyleniyor olmasıdır. Günümüzde "ŞAN" dersi denildiğinde bazen akıllara opera gelirken sadece bu konu ile ilgili ders alınacağı düşünülür. Fakat şan dersinin asıl amacı doğru nefes teknikleri ve sesi doğru kullanarak parçaları güzel seslendirmeyi öğretmektir. Bugün kaliteli müzik olarak dinlediğimiz tüm grup ve solistlerin birçoğu şan dersi almıştır. isterseniz gelin birkaç adımda şan dersini inceleyelim:
  • Öncelikle öğrenci kendi ses renginin tam olarak ne olduğunu (bass, bariton,tenor,lyric soprano, mezzo soprano...vb) öğrenip kendini tanır.
  • Öğrenci ikinici aşamada uzun yıllar boyunca aldığı nefes alışkanlığını değiştirip, göğüs nefesinden diyafram nefesine geçişi ve nasıl doğru nefes alıcağını öğrenir.
  • Doğru nefes ve doğru teknikle uzun yıllar boyunca hiç yorulmadan ve sese hiçbir zarar vermeden şarkı seslendirilebilir
  • Bugün vokalistlerin en büyük problemlerinden biri sahnede 2-3 saatlik performans sonrası çok büyük yorgunluk ve kısa sürelide olsa ses kısıklığı yaşamalarıdır. Bunun en büyük sebebi yalnış teknik yüzündendir.
  • Bu bikaç yıl zarar vermiyor gibi görünsede sonrasında ses telleri yavaş yavaş iflas etmeye başliyacak ve seste nodül***(bilgi için buraya tıklayınız) oluşmaya başliyacaktır. Bundan sonra ses tellerini kazanmak zor zordur. Fakat İmkansız değildir!!! Ancak profosyonel eğitmenlerle yıllarca süren çok zorlu bir eğitimden sonra yok edilebilir.
  • Sonuç olarak ne tarz seslendirirsek seslendirelim tek ihtiyacımız olan şey, doğru teknikle sahnede yorulmadan gırtlağımıza zarar vermeden tarzımız ne olursa olsun yıllarca şarkı söylebilmektir.

Kısaca Neden Şan Eğitimi Almalıyım?

  • Şan Derslerinin temeli diyafram nefesidir. Diyafram nefesi almayı öğrenmek ve uygulamak insan vücudu için sağlıklı bir eylemdir. Hatta günümüzde bununla ilgili birçok klinik, kurs benzeri aktiviteler geliştirilmiş hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılması amaçlanmıştır.
  • İyi bir konuşmacı diyafram nefesini nasıl kullanacağını bilir. Aksi taktirde özellikle uzun konuşmalarda, uzun cümlelerde göğüs nefesi yetersiz kalır ve konuşmanın verimsiz olması kaçınılmazdır. Bu sadece konuşmacılar veya müzisyenler için geçerli değil sesin kullanıldığı her alanda gereklidir(Tiyatro, sinema gibi)
  • Şan dersi alan vokalistler kendi bestelerini oluştururken veya bir parçayı yorumlarken nefesini daha verimli kullanır, parçadaki inişleri çıkışları kolayca kavrayabilir ve müzikal anlamda başarıya daha yakın olur.
  • En önemlisi ise şan dersi alan vokalistlerin özgüveni artar. Çünkü parçanın her detayındaki teknik ayrıntıları kavramıştır ve sesini sahnesi boyunca nasıl verimli kullanacağını bilir.