Klasik Gitar Dersleri

Öğrencilerin bireysel yetenekleri göz önünde bulundurularak, kişiye özel ders programı uygulanır. Klasik gitarın asıl konusu olan Klasik Müzik'te Klasik Gitar için yazılmış eserler/düzenlemeler ile eğitim sistematik olarak devam eder. El-göz koordinasyonu, nota okuma, eser analizi yeterli düzeye gelmesi ile, ders alan kişinin dinlediği müzik türüne uygun repertuarlar oluşturulur. Bu repertuar içerisinde o müzik tarzına uygun bütün gerekli teknik uygulamalar ve çalışmalar yapılır. Bütün branşlarımız da olduğu gibi Klasik Gitar derslerimiz de birebir yapılır.

Başlangıç seviyesi

Postür çalışması: Gitarı rahat tutuş şekli.

Sağ el tekniklerine giriş:Triando, arpeggio.

Sol el tekniklerine giriş.:Klavyeyi tanıma çalışmaları

Deşifraja giriş

Başlangıç düzeyi ritmik nota okuma - çalma ve öğrenilern tekniklerin parça içierisinde uygulanması. Çalışılan eserin içerdiği terminolojiyi tanıma.

Orta Seviye.

Sağ el teknikleri. apayando, picado, alzapua

Sol el teknikleri, ligado, bare tekniği.

Deşifraj 1

Orta seviye ritmik nota okuma, bileşik zamanlı, basit süs notaları içeren eserlere giriş, Çalışılan eserlerin bestecisine ve dönemine bir göz atış.
 

İlk ileri seviye

Sağ el teknikleri. Tremolo, ileri düzey arpeggio

Sol tek teknikleri. Hız ve kontrol sağlanmasına yönelik çalışmalar

Deşifraj ve Analiz.

İyi seviye ritmik nota okuma, eser analizine giriş, eserin içerdiği nüans dinamiklerini uygulama, çalışılan eserlerin dönemlerini tanıma. Litaretür eserlerine giriş.

Orta ileri seviye.

Sağ ve sol el tekniklerini ilerletmek için ileri seviye çalışmalar, Flamenco falsetaları ile teknik güçlendirme.

Deşifraj ve Analiz

İleri seviye ritmik nota okuma, orta düzey eser analizi çalışması. Eserin dönemi ve bestecisine özgü nüansları, dinamkleri tanıma, şekillendirme ve yorumculuğa ilk adım.

İleri Seviye

Konservatuar lisans seviyesinin muadili olan bu ileri seviye gitar eğitimine ulaşmayı başaran öğrencilerimiz, kendisi için önceden belirlenen ustalık sınıflarına katılır, Türkiye çapındaki Uluslararası veya yerel Klasik Gitar festivallerini takip etme konusunda yönlendirilir, bu sayede dünyanın çeşitli yerlerinden gitaristlerle tanışarak yorumculuğunu güçlendirir.

Deşifraj ve analiz.

İleri düzey ritmik nota okuma, ileri düzey eser analizi, dönemsel farklılıklar ve besteciler hakkında araştırma, dönemine uygun yorum yapabilme çalışmaları.